Zakrslý králík

Králík domácí je domestikovaný druh králíka divokého. Jedná se o malého savce patřící do řádu zajícovců, nikoliv do řádu hlodavců. 

V domácím chovu se nejčastěji vyskytuje králík zakrslý. Králici se dožívají v průměru 7 až 8 let a ve výjimečných případech, při dobrých podmínkách, až 10 let. Dorůstají různých délek a různé hmotnosti, kde záleží na konkrétním plemeni. U standardních králíků to bývá kolem 1 až 1,5kg hmotnosti, ale například zakrslí berani bývají mohutnější a mohou vážit 1,5 až 2 kg.

Králíky si lidé pořizují do bytu, protože bývají čistotní, milí a přítulní společníci, časově relativně nenároční tvorové, umí si zažít určité principy a zvyky a králíčka je také možné vychovat. Doporučujeme chovat pouze jednoho králíka, kterému budete věnovat dostatek času nebo si pořídit dva králíky opačného pohlaví s následnou kastrací v pohlavní dospělosti nebo dvě samičky příbuzenského vztahu.

A co pro chov králíků potřebujete?

  • Klec nebo ohrádka

Klec by měla být minimálně pro jednoho králíka 100 cm na délku a 40 - 50 cm na výšku (ideální rozměr 120 cm na délku). Pro dva králíky doporučujeme klec minimálně 120 cm na délku nebo větší ohrádku.

Doporučujeme: https://www.fajnzoo.cz/p/klec-ferplast-rabbit-100-mix-barev

  • Stelivo

Hobliny, pelety dřevěné nebo slaměné, konopné stelivo nebo papírové stelivo.

Hobliny či piliny jsou nejčastěji používané stelivo, bývají však nejvíce prašné. Dřevěné pelety doporučujeme, jelikož výborně sají pachy. Papírové stelivo doporučujeme spíše pro krátkosrsté králíky, jelikož se často lepí na srst.

Doporučujeme: https://www.fajnzoo.cz/p/asan-pet-aloe-family-45-l

  • Krmení

Hlavní složku potravy králíků tvoří seno. Seno a pitná voda by měli být k dispozici celý den. Doporučujeme přidávat také kompletní granulovanou krmnou směs (nejlépe bezobilnou). Pro větší pestrost jídelníčků přidáváme různé sušené bylinky, květy, větvičky stromu nebo ovoce a zeleninu. Pamlsky doporučujeme dávat pouze za odměnu a nejlépe se vyvarovat pamlskům s obsahem cukru nebo vyššího podílu obilovin. Pro obrušování zoubků je nutný minerální blok.

Doporučujeme: https://www.fajnzoo.cz/p/little-one-bezobilna-smes-pro-zakrsle-kraliky-750g

  • Doplňky
  1. Napáječka – ideální objem 1000ml pro jednoho králíka
  2. Miska na krmivo a miska na bylinky, ovoce a zeleninu
  3. Jesle na seno – doporučujeme kovové
  4. Domeček (nejlépe dřevěný) nebo dřevěný most
  5. Záchod – doporučujeme záchod s roštem

Doporučujeme: https://www.fajnzoo.cz/p/wc-rohove-pro-hlodavce-velke-25x25x34cm

Před pořízením zvířete doporučujeme zakoupit knihu s podrobnými informacemi o chovu zvířete.

Tipy od chovatele: Doporučuje se kolem klece dát ohrádku, aby měl králík více prostoru k pohybu, když například nejste doma. Králík bývá po kastraci mazlivější, nebývá agresivní a snadněji se naučí chodit na záchod. Proti zabránění lepení podestýlky na srst a její vynášení ven z toalety doporučujeme zakoupit toaletu s roštem. Pečivo je pro králíky příliš tučné, proto ho domácím králíkům nedáváme.