Střední papoušci

Korela chocholatá je střední papoušek původem z Austrálie. Po andulce vlnkované je v ČR druhým nejčastějším chovaným papouškem. Korela je charakteristická chocholkou na hlavě a mívá v průměru 33 cm na délku. Chov korel je nenáročný a jsou vhodné i pro začátečníky. Mívají klidnou a mírumilovnou povahu a brzy si jí ochočíte. Oproti jiným papouškům se snesou i s jinými druhy v jedné kleci (andulky, zebřičky…). Dokáže se naučit i několik slov či melodií. Korelu můžete chovat také samostatně, pokud se jí dokážete dostatečně věnovat. V průměru se dožívají 15 až 20 let.

Agapornis Fischerův je menší papoušek z rodu afrických papoušků. Jsou to nádherně zbarvení papoušci, kteří jsou společenští, ale také bývají velmi hluční. Chovat je možné jednotlivce, ale doporučujeme je chovat v párech nebo ve skupinách. Nejsou nároční na chov, proto jsou vhodní i pro začátečníky. V dospělosti dosahuje délky až 15 cm a dožívají se v průměru 12 let.

Rosela je střední papoušek původem z Austrálie. Nejčastějším chovaným druhem je rosela pestrá. V průměru dorůstá délky 30 cm a v dobrých podmínkách se mohou dožít až 20 let. Jedná se o plaché papoušky, proto na ochočení je lepší si pořídit mládě, kterému budete věnovat dostatek času a budete trpěliví. Můžete je chovat také v páru, ale jednotlivce si snadněji ochočíte.

Neoféma je střední papoušek původem z Austrálie. V průměru dorůstá délky 21 až 23 cm a vyskytují se v mnoha barvách – žlutá, světle zelená pastel a tyrkysová. Neofémy jsou klidní ptáci, kteří se projeví jemným a melodickým hlasem. Nejlepší je chovat pouze jeden pár. Můžete chovat také jednotlivce a snadněji si ho ochočíte. V průměru se neoféma dožívá 12 let.

A co pro chov menších a středních papoušků potřebujete?

  • Klec nebo voliéra

Klec by měla být minimálně 80 cm na výšku a 60 cm na délku. Klec a voliéra se volí dle druhu a velikosti ptáka a počtu chovaných ptáků. Klec nesmí být umístěna v průvanu. U nově zakoupených klecí s plastovým bidýlkem doporučujeme výměnu za přírodní dřevěné bidýlka. Ptáky je možné umístit také do venkovní voliéry.

Doporučujeme: https://www.fajnzoo.cz/p/klec-sara-pozink-78x48x78cm

  • Stelivo na dno klece

Pískové podložky slouží jako podestýlka a zároveň jako doplňkové krmivo písku s minerály, kterými je podložka pokrytá. Podložku umístíte na dno klece, aby pokrývala celý jeho povrch. Pokud se bude pták pohybovat na dně klece, bude si o písek brousit drápky. Při značném znečištění podložku jednoduše vyměníte za čistou.

Kukuřičná podestýlka má velmi dobré vsakovací vlastnosti.

Doporučujeme: https://www.fajnzoo.cz/p/wivral-hu-ben-oboustranna-hygienicka-podlozka-do-klece

  • Krmení

Hlavní složku potravy je kvalitní bohatá krmná směs zrnin. Pozor si dávejte na složení pro jednotlivé druhy ptáků, jelikož každý druh potřebuje něco jiného (například korela potřebuje jiné složení než andulka). Kompletní krmivo a pitná voda by měli být k dispozici celý den. Pro větší pestrost jídelníčků přidáváme větvičky stromu, ovoce a zeleninu a senegálské proso. Tyčinky doporučujeme dávat zřídka a nejlépe se vyvarovat tyčinkám s obsahem cukru. Nutná je sépiová kost a grit na trávení.

Doporučujeme: https://www.fajnzoo.cz/p/rio-smes-pro-stredni-papousky-1kg

  • Doplňky
  1. Napáječka – ideální objem 400ml pro jednoho papouška
  2. Závěsná miska na krmivo a miska na grit
  3. Tyčinky k zobání
  4. Minerální blok
  5. Koupelna pro ptáky
  6. Hračky a prolézačky

Doporučujeme: https://www.fajnzoo.cz/p/koupelna-ptaci

Před pořízením zvířete doporučujeme zakoupit knihu s podrobnými informacemi o chovu zvířete.

Tipy od chovatele: Menší a střední papoušci mají rádi vodu a často se koupají. Proto je vhodné do klece umístit koupelnu s vodou, kterou je nutné každý den měnit. Je možné také ptáky kropit rozprašovačem s vodou. Klec s ptáky umístěte nejlépe na vyvýšené místo ve výšce Vašich očí. Pokud si chcete ptáka ochočit, nikdy ho nechytejte do ruky, ale počkejte až k Vám přijde sám.