Pískomil

Pískomil je malý savec patřící do řádů hlodavců. Jsou to zvířata podobná myším a křečkům.

Nejčastějším chovaným druhem v domácnostech je pískomil mongolský, který se dorůstá v průměru 10 cm na délku a mívají velké množství barevných mutací. Průměrná délka života jsou 3 roky.

Pískomilové bývají velice aktivní a hravá zvířata. Aktivní jsou převážně v noci, kdy dokážou být velice hluční a udělat veliký nepořádek. Doporučuje se pískomilů pořídit více (nejlépe ze stejného vrhu), protože nemají rádi samotu. Samice jsou obecně klidnější a lépe se ochočí.

A co pro chov pískomilů potřebujete?

  • Klec nebo terárium

Klec nebo dobře větrané terárium by mělo být minimálně pro pískomila 60 až 80 cm na výšku a 40 až 50 cm na délku (ideálně 100 cm na výšku), jelikož milují výhled z výšky. Často se klec pro pískomily skládá z akvária a vrchní části klece, protože mají rádi velké množství podestýlky, kde si hrabou nory. Ubikace musí být uzavřená, pískomilové dobře skáčou a hlodají.

Doporučujeme: https://www.fajnzoo.cz/p/klec-remy-38x58x71cm

  • Stelivo

Hobliny, pelety dřevěné nebo slaměné, kukuřičná podestýlka, konopné stelivo nebo papírové stelivo.

Hobliny či piliny bývají nejvíce prašné, ale u pískomilů nejčastěji používané pro jejich zálibu v hrabání různých průchodů a nor. Dřevěné pelety a papírové stelivo doporučujeme, jelikož výborně sají pachy.

Doporučujeme: https://www.fajnzoo.cz/p/asan-pet-silver-family-42-l

  • Krmení

Hlavní složku potravy je kompletní granulované krmivo nebo směs zrnin s přídavkem živočišné složky potravy (např. mouční červi). Kompletní krmivo a pitná voda by měli být k dispozici celý den. Pro větší pestrost jídelníčků přidáváme seno, různé sušené bylinky, květy, větvičky stromu nebo ovoce a zeleninu. Pamlsky doporučujeme dávat pouze za odměnu a nejlépe se vyvarovat pamlskům s obsahem cukru. Pro obrušování zoubků je nutný minerální blok.

Doporučujeme: https://www.fajnzoo.cz/p/little-one-smes-pro-piskomily-400g

  • Doplňky
  1. Napáječka – ideální objem 300ml
  2. Miska na krmivo
  3. Jesličky na seno
  4. Domeček (nejlépe dřevěný) nebo dřevěný most
  5. Malý záchod nebo misku na písečné koupele
  6. Kolotoč, hračky a prolézačky

Doporučujeme: https://www.fajnzoo.cz/p/pin-domek-rohovy-16x16x10cm-p-05

Před pořízením zvířete doporučujeme zakoupit knihu s podrobnými informacemi o chovu zvířete.

Tipy od chovatele: Umístěte klec do místnosti, kde Vás nebude pískomil v noci vyrušovat, jelikož bývají v noci nejvíce aktivní. Snažte se přizpůsobit obsah klece převážně přírodními doplňky (dřevo), jelikož pískomilové rádi vše koušou. Doporučujeme jim poskytnou materiál pro výstavbu hnízda – např. kapesníky nebo papírové ubrousky.