Osmák

Osmák degu je malý savec patřící do řádu hlodavců. Přezdívá se mu také chilská veverka.

Dorůstají se v průměru 15 cm na délku (bez ocasu) a srst je obvykle hnědočerná. Oproti jiným stejně velkým hlodavcům se dožívají vyššího věku. V domácím chovu se v průměru dožívají 6 až 8 let.

Osmáci jsou velmi inteligentní a aktivní hlodavci, proto ve Vaší kleci nesmí chybět kolečko na běhání. Aktivní jsou převážně přes den. Pokud si pořídíte pouze jednoho osmáka, tak se mu musíte dostatečně věnovat. Proto je lepší pořídit si dva osmáky nebo skupinku více osmáků (nejlépe ze stejného vrhu).

A co pro chov osmáků potřebujete?

  • Klec nebo terárium

Klec nebo dobře větrané terárium by mělo být minimálně pro osmáka 60 až 80 cm na výšku a 40 až 50 cm na délku (ideálně 100 cm na výšku), jelikož milují výhled z výšky. Často se klec pro osmáky skládá z akvária a vrchní části klece, protože mají rádi velké množství podestýlky, kde si hrabou nory a také mohou veškeré plastové součásti po čase rozkousat. Ubikace musí být uzavřená, osmáci dobře skáčou a hlodají.

Doporučujeme: https://www.fajnzoo.cz/p/klec-osmak-burunduk-71x40x78cm

  • Stelivo

Hobliny, pelety dřevěné nebo slaměné, kukuřičná podestýlka, konopné stelivo nebo papírové stelivo.

Hobliny či piliny bývají nejvíce prašné, ale u osmáků nejčastěji používané pro jejich zálibu v hrabání různých průchodů a nor. Dřevěné pelety a papírové stelivo doporučujeme, jelikož výborně sají pachy.

Doporučujeme: https://www.fajnzoo.cz/p/asan-pet-silver-family-42-l

  • Krmení

Hlavní složku potravy je kompletní granulované krmivo nebo směs zrnin. Kompletní krmivo a pitná voda by měli být k dispozici celý den. Pro větší pestrost jídelníčků přidáváme seno, různé sušené bylinky, květy, větvičky stromu nebo zeleninu. Pamlsky doporučujeme dávat pouze za odměnu. Pro obrušování zoubků je nutný minerální blok. Pozor u osmáků na vrozenou cukrovku, proto se vyvarujte většímu množství cukrů.

Doporučujeme: https://www.fajnzoo.cz/p/little-one-bezobilna-smes-pro-osmaky-degu-750g

  • Doplňky
  1. Napáječka – ideální objem 400ml pro jednoho osmáka
  2. Miska na krmivo
  3. Jesličky na seno
  4. Domeček (nejlépe dřevěný), dřevěný most nebo hamaka
  5. Malý záchod nebo misku na písečné koupele
  6. Kolotoč, hračky a prolézačky

Doporučujeme: https://www.fajnzoo.cz/p/kolotoc-sito-25cm

Před pořízením zvířete doporučujeme zakoupit knihu s podrobnými informacemi o chovu zvířete.

Tipy od chovatele: Snažte se přizpůsobit obsah klece převážně přírodními doplňky (dřevo), jelikož osmáci rádi vše koušou. Do klece doporučujeme dát dřevěné žebříky pro snadný přechod mezi patry a také větvičky z ovocných stromů nebo břízy. Osmáka nikdy nechytejte za špičku ocasu, jelikož mohou ocas „pustit“. Ocas už poté osmákovi nedoroste.