Myši a potkani

Myši a potkani jsou drobní savci patřící do řádů hlodavců.

Nejčastěji se myši a potkaní chovají v domácích podmínkách jako potrava pro terarijní zvířata. Ovšem myši a potkani jsou velice společenská a hravá zvířata a mohou být stejně kvalitním parťákem jako křeček.

Myši dorůstají až 9 cm na délku (bez ocasu) a bývají různě zbarvené. V průměru se dožívají 2 až 3 roky. Potkani dorůstají až 25 cm na délku (bez ocasu) a bývají také různě zbarvení. Nejčastěji jsou zbarvení do šedohnědé barvy. V průměru se dožívají 2 až 3 roky.

Jelikož se jedná o společenská zvířata, doporučujeme si nepořizovat jednu myš nebo jednoho potkana, protože samota jim nesvědčí. Sami více zapáchají, ale je možné, že spolu budou navzájem bojovat. Myši a potkani mají sklony ke kanibalismu. Bývají aktivní nejvíce přes den a v podvečer. Samečci bývají klidnější a přítulnější, samičky jsou zvídavější a více akční.

A co pro chov myší a potkanů potřebujete?

  • Klec nebo terárium

Klec nebo dobře větrané terárium by mělo být minimálně pro potkana 50 cm na délku a 60 cm na výšku (ideální rozměr 70 až 80 cm na výšku a 60 cm na délku). Pro myši by to mělo být minimálně o rozměrech 50 cm x 30 cm.

Doporučujeme: https://www.fajnzoo.cz/p/klec-remy-38x58x71cm

  • Stelivo

Hobliny, pelety dřevěné nebo slaměné, kukuřičná podestýlka, konopné stelivo nebo papírové stelivo.

Hobliny či piliny bývají nejvíce prašné, ale u myší a potkanů nejčastěji používané pro jejich zálibu v hrabání různých průchodů a nor. Dřevěné pelety a papírové stelivo doporučujeme, jelikož výborně sají pachy.

Doporučujeme: https://www.fajnzoo.cz/p/asan-pet-silver-family-42-l

  • Krmení

Hlavní složku potravy je kompletní granulované krmivo nebo směs zrnin s přídavkem živočišné složky potravy (např. mouční červi). Kompletní krmivo a pitná voda by měli být k dispozici celý den. Pro větší pestrost jídelníčků přidáváme různé sušené bylinky, květy, větvičky stromu nebo ovoce a zeleninu. Pamlsky doporučujeme dávat pouze za odměnu a nejlépe se vyvarovat pamlskům s obsahem cukru. Pro obrušování zoubků je nutný minerální blok.

Doporučujeme: https://www.fajnzoo.cz/p/little-one-smes-pro-potkany-900g

  • Doplňky
  1. Napáječka – ideální objem 500ml pro potkana a 300ml pro myš
  2. Miska na krmivo
  3. Domeček (nejlépe dřevěný), dřevěný most nebo hamaka
  4. Záchod nebo misku pro koupání s pískem pro činčily
  5. Kolotoč – nejlépe dřevěný

Doporučujeme: https://www.fajnzoo.cz/p/pin-domek-mahon-24x15x15cm-p-16

Před pořízením zvířete doporučujeme zakoupit knihu s podrobnými informacemi o chovu zvířete.

Tipy od chovatele: Umístěte klec do místnosti, kde Vás nebude myš nebo potkan v noci vyrušovat. Snažte se přizpůsobit obsah klece převážně přírodními doplňky (dřevo), jelikož myši a potkani rádi vše koušou. Do klece zavěste bavlněnou hamaku pro lepší pohodlí Vaší myši nebo potkana. Nikdy neberte myš ani potkana za ocas, pokud chcete, aby Vás měl rád.