Morče

Morče domácí je domestikovaný druh morčete divokého z Jižní Ameriky. Jedná se o savce patřící do řádu hlodavců.

V domácím chovu se morčata dožívají v průměru 4 až 5 let a ve výjimečných případech až 8 let. Dorůstají délky 20–25 cm a váhy 700 až 1200 g (samečci bývají větší než samičky). Pohlavní dospělosti se samečci dožívají ve věku 3 až 5 týdnů a samice ve věku 4 týdnů. Barva a charakter srsti se u morčete domácího mění podle rasy.

Morče je domácí mazlíček, kterého si každý zamiluje. Pokud mu dáte dostatek svého volného času a budete ho mít rádi, stane se pro vás skvělým společníkem. Jsou to velice společenská zvířata a je možné je chovat ve skupině. Chov dvou samců se nedoporučuje, neboť se mohou samečci často prát. Aktivní bývají po celý den. Morčata špatně snáší vysoké teploty, proto byste ve svém obydlí měli mít teplotu mezi 18–24 °C.

A co pro chov morčat potřebujete?

  • Klec

Klec by měla být minimálně pro jedno morče 80 cm na délku a 40 cm na výšku (ideální rozměry 90 - 100 cm na délku). Pro dvě morčata doporučujeme klec minimálně 120 cm na délku.

Doporučujeme: https://www.fajnzoo.cz/p/klec-ferplast-rabbit-100-mix-barev

  • Stelivo

Hobliny, pelety dřevěné nebo slaměné, konopné stelivo nebo papírové stelivo.

Hobliny či piliny jsou nejčastěji používané stelivo, bývají však nejvíce prašné. Dřevěné pelety doporučujeme, jelikož výborně sají pachy. Papírové stelivo doporučujeme spíše pro krátkosrstá morčata, jelikož se často lepí na srst.

Doporučujeme: https://www.fajnzoo.cz/p/asan-pet-aloe-family-45-l

  • Krmení

Hlavní složku potravy morčat tvoří seno. Seno a pitná voda by měli být k dispozici celý den. Doporučuje se přidávat také bezobilné granule s přídavkem vitamínu C, který je pro morčata důležitý, jelikož si ho neumí v těle vytvořit sami. Pro větší pestrost jídelníčků přidáváme různé sušené bylinky, květy, větvičky stromu nebo ovoce a zeleninu. Pamlsky doporučujeme dávat pouze za odměnu a nejlépe se vyvarovat pamlskům s obsahem cukru nebo vyššího podílu obilovin. Pro obrušování zoubků je nutný minerální blok.

Doporučujeme: https://www.fajnzoo.cz/p/little-one-bezobilna-smes-pro-morcata-750g

  • Doplňky
  1. Napáječka – ideální objem 500ml pro jedno morče a 1000ml pro dvě morčata
  2. Miska na krmivo a miska na bylinky, ovoce a zeleninu
  3. Jesle na seno – doporučujeme kovové
  4. Domeček (nejlépe dřevěný) nebo dřevěný most
  5. Záchod – doporučujeme záchod s roštem

Doporučujeme: https://www.fajnzoo.cz/p/wc-rohove-pro-hlodavce-velke-25x25x34cm

Před pořízením zvířete doporučujeme zakoupit knihu s podrobnými informacemi o chovu zvířete.

Tipy od chovatele: Pokud chováte jedno morče, naučí se snadněji chodit na záchod, než když je morčat více. Morče vydává různé zvuky a každý zvuk má svůj význam. Morčata mezi sebou komunikují například kvíkáním, brumláním, vrčením a „zpěvem“.