Křeček

Křečci a křečíci jsou drobní savci patřící do řádu hlodavců. Křečci bývají větší než křečíci, ale jinak se ničím jiným neliší.

Nejznámějším křečkem je křeček zlatý neboli syrský, který se dorůstá velikosti 15 až 20 cm na délku. Bývají různých barevných rázů a s různou délkou srsti. V dobrých podmínkách se křeček zlatý dožívá až 3 roky. Nebývají tolik aktivní jako menší křečíci a snadněji se ochočí.

Nejvíce chovaným křečíkem je křečík džungarský, který se dorůstá velikosti 7 až 10 cm na délku a nejčastěji bývá zbarvený šedohnědě s tmavým pruhem na hřbetě. V dobrých podmínkách se křečík džungarský dožívá až 2 roky.

Méně známým je křečík roborovský, který se dorůstá velikosti 5 až 8 cm s hnědožlutým a šedým zbarvením srsti. V dobrých podmínkách se křečík roborovský dožívá až 2 roky. Často se těmto křečkům, díky jejich rychlosti, přezdívá „turbo křečci“.

Křečci a křečíci jsou aktivní převážně večer a v noci, a během dne většinou spí. Jsou to velmi společenská a nenáročná zvířata, která se dají snadno ochočit. Snadněji se ochočí křeček, který bude v kleci sám a budete se mu dostatečně věnovat (doporučuje se u zlatých křečků). Je možné chovat jednoho nebo více jedinců, ale při chovu více jedinců se doporučuje chovat jedince stejného pohlaví ze stejného vrhu (např. u džungarských).

A co pro chov křečků a křečíků potřebujete?

  • Klec nebo terárium

Klec nebo dobře větrané terárium by mělo být minimálně pro křečka zlatého 60 cm na délku a 50 cm na výšku (ideální rozměr 70 až 80 cm na délku). Pro křečíky by to mělo být minimálně o rozměrech 50 cm x 30 cm.

Doporučujeme: https://www.fajnzoo.cz/p/klec-gino-42x29x39cm

  • Stelivo

Hobliny, pelety dřevěné nebo slaměné, kukuřičná podestýlka, konopné stelivo nebo papírové stelivo.

Hobliny či piliny bývají nejvíce prašné, ale u křečků a křečíků nejčastěji používané pro jejich zálibu v hrabání různých průchodů a nor. Dřevěné pelety a papírové stelivo doporučujeme, jelikož výborně sají pachy.

Doporučujeme: https://www.fajnzoo.cz/p/asan-pet-silver-family-42-l

  • Krmení

Hlavní složku potravy je kompletní granulované krmivo nebo směs zrnin. Kompletní krmivo a pitná voda by měli být k dispozici celý den. Pro větší pestrost jídelníčků přidáváme seno, různé sušené bylinky, květy, větvičky stromu nebo ovoce a zeleninu. Pamlsky doporučujeme dávat pouze za odměnu a nejlépe se vyvarovat pamlskům s obsahem cukru. Pro obrušování zoubků je nutný minerální blok.

Doporučujeme: https://www.fajnzoo.cz/p/little-one-sms-pro-krecky-a-kreciky-900g

  • Doplňky
  1. Napáječka – ideální objem 300ml pro jednoho křečka
  2. Miska na krmivo
  3. Domeček (nejlépe dřevěný) nebo dřevěný most
  4. Malý záchod nebo misku pro koupání s pískem pro činčily
  5. Kolotoč – nejlépe dřevěný

Doporučujeme: https://www.fajnzoo.cz/p/domek-krecek-14x10x11cm

Před pořízením zvířete doporučujeme zakoupit knihu s podrobnými informacemi o chovu zvířete.

Tipy od chovatele: Umístěte klec do místnosti, kde Vás nebude křeček v noci vyrušovat, jelikož bývají v noci nejvíce aktivní. Snažte se přizpůsobit obsah klece převážně přírodními doplňky (dřevo), jelikož křečci a křečíci rádi vše koušou. Nikdy křečky neprobouzejte, protože pak hrozí, že Vás nebudou mít rádi a můžou Vás i kousnout.