Chameleon Jemenský

Chameleon Jemenský je druh velkého chameleona žijícího v oblastech Jemenu a Saudské Arábie. Je typický vysokou přilbou a výrazným hrdelním hřebenem.

Samec chameleona může dorůst do délky až 65 cm, samice je výrazně menší a dorůstá maximálně 45 cm. Chameleon jemenský má širokou tlamu a nezávislé na sobě pohyblivé oči, hlava nese nápadnou přilbu, která může být u dospělého samce až 8 cm vysoká.

Tělo je bočně zploštělé a nohy mají prsty srostlé v klíšťky, které jsou na hrudních končetinách tvořeny třemi vnějšími a dvěma vnitřními prsty, na pánevních končetinách je tomu naopak. Prsty jsou opatřené silnými drápy. Ocas je dlouhý a ovíjivý.

Základní barva kůže je zelená, která se v závislosti na náladě mění ze světle citronově zelené do jednolité tmavě olivové. Zelená základní barva je přerušována pruhy a skvrnami žluté, hnědé a modré.

Je to samotář a stromový živočich, žije ve větvích, na rostlinách a keřích, nebo i v blízkosti člověka, v alejích, nebo i na kulturních plodinách. Den tráví ve výšce 1–3 m nad zemí, nocuje na nejvyšších větvích.

Vybavení potřebné k chovu:

  • Terárium

Terárium pro chameleona by mělo mít ideální rozměry 120 x 90 x 100 cm. Vzhledem k tomu že je to stromový druh živočicha, tak by výška terária měla být nejdelší.

  • Substrát

Nejvhodněší substrát pro chameleona je rašelinová směs. Udržuje dostatečnou vlhkost pro chov a případné pozření není pro jedince zdravotně závažné. 

  • Osvětlení

Osvětlení je nejhlavnější součástí vybavení pro toto zvíře. V teráriu musí být umístěny hned dvě žárovky. 

  1. Topní která zajištuje teplo. Chameleoni si neumí sami regulovat teplotu, proto je důležité, aby meli v teráriu teplotní patra. Tzn. aby se mohl po teráriu přesouvat. Volba žárovky se vždy odvíjí od výšky terária a následně podle wattů žárovky. Hodnota W žárovky se rovná velikosti terária. 
  2. Svetelná která zajištuje optimální UVB (rozsah vlnové délky záření). Tato žárovka pomáhá chameleonům vstřebávat vitamín D. Je to náhrada za slunečné paprsky. 
  • Vitamíny

Důležitou složkou jsou vitamíny. Je důležité, aby jste svému mazlíkovy pravidelně doplňovali vitamín D3 a vápník. Vápník zabrání nemoci jako je křivice. 

  • Dekorace

Jak už bylo psané, chameleon je stromový tvor. Proto je nutné, aby mel dostatek prolézaček přes celé terárium. Tyto dekoace lze zakoupit nebo pro přirozenější vzhled mu můžete sestavit i strom z vetví. Umělé dekorace typu listů jsou vhodné pro schovávání které chraní chameleony před stresem. Pokud se rozhodnete pro živé kytky, tak je nutné, aby jste nedali chameleonovi kytku která je pro něj jedovatá. Chameleoni si občas z této zelené dekorace ukousnou a jedovatá kytka by pro ně byla smrtelná. 

  • Voda

Chameleoni velmi zřídka pijí stojicí vodu. Přirozenejší příjem vody je pro ně kapky stékající po listech. Tyto kapky olizují jazykem. Nejlepší volbou pro podání vody je rozprašovač. Podávání rozprašovačem je jednoduché a stačí pouze jednou denne. Nikdy však nestříkejte vodu přímo na chameleona.

  • Potrava

Tyto zvářata jsou velkými labužníky v hmyzu. Dopřát mu můžete od cvrčků, sarančat, ale i moučnych červů. Mají krátký travicí trakt, proto by pořád jen jedli. Zeleninu a ovoce jedí zřídka, ale vodním melounem nikdy nepohrdnou.  

Chameleon Jemenský není zrovna mazlíček na mazlení. Některý jedinci si na dotyk zvyknou a samotný si říkají o to, aby jste je s terária vytáhli. Ne všichni jsou ale stejný. Záleží od povahy jedinca. Jsou to velmi teritoriální zvířata. Proto není možné chovat dva chameleony v jednom teráriu a už vůbec ne dva samce. 

Pro začátečníky doporučuji samce. Samice mají občas problém se snuškou. Při správném chování a péči se Chameleoni Jemenský dožívají cca 5 až 6 let.