Menší ptáčci

Andulka vlnkovaná je střední papoušek původem z Austrálie. Andulka je malý, štěbetavý ptáček vhodný pro většinu začínajících chovatelů. Snadno si andulku ochočíte, když chováte pouze jednoho jedince. Pokud nemáte na andulku mnoho času, je lepší si pořídit andulky dvě. Andulku můžete dokonce naučit i mluvit. Dospělý jedinec má kolem 18 cm a bývají v různých barvách. Průměrně se andulky dožívají 5 až 10 let a v ojedinělých případech i více.

Zebřička pestrá je malý ptáček z čeledi astrildovitých původem z Austrálie. Zebřičky se chovají pouze v párech nebo ve větších skupinkách. Jsou velmi čilí a aktivní ptáci. Nejsou nároční, proto jsou vhodní i pro začátečníky. Samečci oproti samičkám zpívají a každý samec mívá jiný hlas. Dospělý jedinec má kolem 10 cm a mohou se vyskytovat v různých barevných kombinací. V dobrých podmínkách se může zebřička dožít až 6 let.

Chůvička japonská je malý zpěvný pták z čeledi astrildovitých původem z Japonska. Stejně jako zebřičky se chovají v párech nebo větších skupinách a jsou vhodní i pro začátečníky. Můžete je chovat společně se zebřičkami. Samečci oproti samičkám zpívají. Dospělý jedinec má kolem 10 až 12 cm a v dobrých podmínkách se dožívají 5 až 8 let.

Kanár je menší zpěvný pták z čeledi pěnkavovitých. Průměrně zpěvní kanáři mají délku cca 14 cm. Kanáry je vhodné chovat v párech nebo větších skupinách i ostatními druhy (zebřičky, chůvičky). Oproti samičkám všichni samečci zpívají. Nejsou nároční na chov a jsou vhodní i pro začátečníky. Vyskytují se v různých barvách – žlutí, červení, bílí, zelení… V dobrých podmínkách se kanáři dožívají až 8 let.

A co pro chov andulek a menšího ptactva potřebujete?

  • Klec nebo voliéra

Klec by měla být minimálně 60 až 80 cm na výšku a 40 až 50 cm na délku. Klec a voliéra se volí dle druhu a velikosti ptáka a počtu chovaných ptáků. Klec nesmí být umístěna v průvanu. U nově zakoupených klecí s plastovým bidýlkem doporučujeme výměnu za přírodní dřevěné bidýlka. Ptáky je možné umístit také do venkovní voliéry.

Doporučujeme: https://www.fajnzoo.cz/p/klec-iza-cerna-58x38x65cm

  • Stelivo na dno klece

Pískové podložky slouží jako podestýlka a zároveň jako doplňkové krmivo písku s minerály, kterými je podložka pokrytá. Podložku umístíte na dno klece, aby pokrývala celý jeho povrch. Pokud se bude pták pohybovat na dně klece, bude si o písek brousit drápky. Při značném znečištění podložku jednoduše vyměníte za čistou.

Kukuřičná podestýlka má velmi dobré vsakovací vlastnosti.

Doporučujeme: https://www.fajnzoo.cz/p/wivral-hu-ben-oboustranna-hygienicka-podlozka-do-klece

  • Krmení

Hlavní složku potravy je kvalitní bohatá krmná směs zrnin. Pozor si dávejte na složení pro jednotlivé druhy ptáků, jelikož každý druh potřebuje něco jiného (například andulka potřebuje jiné složení než kanárek). Kompletní krmivo a pitná voda by měli být k dispozici celý den. Pro větší pestrost jídelníčků přidáváme větvičky stromu, ovoce a zeleninu a senegálské proso. Tyčinky doporučujeme dávat zřídka a nejlépe se vyvarovat tyčinkám s obsahem cukru. Nutná je sépiová kost a grit na trávení.

Doporučujeme: https://www.fajnzoo.cz/p/rio-smes-pro-andulky-1kg

  • Doplňky
  1. Napáječka – ideální objem 300ml pro jednoho ptáka
  2. Závěsná miska na krmivo a miska na grit
  3. Tyčinky k zobání
  4. Minerální blok
  5. Koupelna pro ptáky
  6. Hračky a prolézačky

Doporučujeme: https://www.fajnzoo.cz/p/koupelna-ptaci

Před pořízením zvířete doporučujeme zakoupit knihu s podrobnými informacemi o chovu zvířete.

Tipy od chovatele: Andulky a menší ptáci mají rádi vodu a často se koupají. Proto je vhodné do klece umístit koupelnu s vodou, kterou je nutné každý den měnit. Klec s ptáky umístěte nejlépe na vyvýšené místo ve výšce Vašich očí. Pokud si chcete ptáka ochočit, nikdy ho nechytejte do ruky, ale počkejte až k Vám přijde sám.