Akvarijní rybičky
Pro chov akvarijních ryb si musí člověk nejprve říct, jaké podmínky jsem schopen rybám nabídnout. Například jaké akvárium si můžeme pořídit, jakou máme tvrdost vody nebo kolik dokážeme chovu akvarijních ryb věnovat času. Existují různé druhy ryb, které mají různé podmínky na chov, proto je vhodné chovat ryby v podobných nárocích. Průměrně doporučená teplota v akváriu by se mělo pohybovat kolem 25°C.
Základem je vytvořit pro ryby zdravé prostředí. Základní prevencí je umístit nově zakoupené ryby do karantény. U nás na prodejnách zakoupíte různé druhy ryb – např. živorodky, skaláry, platy, bojovnice, tetry, parmičky, sumečky a další.
Co potřebujeme pro chov akvarijních ryb?
- Akvárium
Velikost akvária volíme podle množství chovaných ryb. Zpravidla na 1 rybu, která má cca 3 cm, potřebujeme 2 – 3 litry vody. Toto pravidlo platí pouze výpočet počtu ryb pro konkrétní akvárium. Neplatí například pro chov bojovnice pestré, kde pro chov jednoho samce potřebujete alespoň 20 až 30 litrů.
- Krmení
Základ je ryby nepřekrmovat. Pestrost stravy je základem dobré kondice ryb. Doporučujeme střídat krmiva vločková, granulovaná, tabletová a mražená. Krmení se může lišit podle druhu chovaných ryb. Například pro ryby žijící na dně akvárií se doporučuje krmení v podobě disků, které spadnou dolů a neplavou na hladině. Pro bojovnice se doporučuje kupovat krmení s vitamíny, které podporuje jejich zbarvení.
- Filtrace
Filtrace je nezbytná pro udržování biologické rovnováhy vody v nádrži. Zachytává pevné částice odpadu, ale pracuje také jako transformátor biologických škodlivin. Spotřebovaná i nespotřebovaná potrava se v akváriu velmi rychle začíná rozkládat a kazit vodu. Na trhu existují dva druhy filtrace – vnitřní a vnější. Nejčastěji se používá vnějších filtrů, které dosahují lepších výkonů a velikostí košů pro filtrační náplně. Výhodou oproti vnitřním filtrům je jejich neviditelnost v akváriu, praktičtější údržba i daleko větší objem pro filtrační náplně. Můžeme v nich navíc snadno uspořádat předfiltraci (molitan, válečky) a následnou hlavní filtraci složenou ze speciálních materiálů. Většina filtrů obsahuje bohužel pouze molitany nebo keramické válečky. Doporučujeme tedy pořídit ještě další speciální filtrační materiál, který posune účinnost filtrace o level výše.
- Osvětlení
Každé akvárium má jiné nároky na osvětlení. Osvětlení se nejčastěji do akvária pořizuje, když chcete pěstovat akvarijní rostliny. Mezi základní barevné kombinace patří barvy: červená, zelená, modrá a studená bílá. Světlo je nutné pro kvalitní růst a správnou fotosyntézu rostlin. Světlo by mělo mít dostatečnou intenzitu. Doporučujeme zakoupit LED osvětlení, které je úspornější, má vyšší intenzitu a delší životnost.
- Vzduchovací kompresor
Vzduchovací kompresor vytváří v akváriu proud vzduchu, který je veden hadičkou do akvária. Obohacují vodu blahodárným kyslíkem a podporují biologickou rovnováhu. Množství kyslíku ve vodě závisí také na množství rostlin, které jsou jeho významnými producenty. Kyslík pro likvidaci škodlivých látek z vody potřebují čistící bakterie v akváriu. Když ho není v nádrži dostatek, pomůže nám vzduchovací kompresor.
- Akvarijní substrát na dno
Dnes na trhu existují 3 druhy substrátů:
-
- Obyčejný křemičitý štěrk, písek – neobsahuje žádné živiny a jeho funkce je čistě jen v zakotvení pro kořeny rostlin. Vhodné pro ty, kteří neplánují v akváriu příliš mnoho rostlin, ale převážně jen ryby. Pro běžná akvária se doporučuje zrnitost 1 až 4 mm.
- Jílové pálené substráty bez obsahu živin – lepší usazení vyššího počtu bakterií, čímž se zvýší schopnost biofiltrace akvária. Substrát je vhodný pro kořeny rostlin.
- Sušené jílové substráty s obsahem živin – stejný substrát jako pálený jíl s výjimkou, že navíc snižuje pH a tvrdost vody na požadovanou hodnotu pro tropické ryby a rostliny a obsahují pro rostliny veškeré živiny, kdy nasávají do sebe více živin a všechny živiny jsou tak rostlinám přístupné u kořenů.
- Živé rostliny - "Zdravé rostliny znamenají zdravé ryby" říkal akvaristický guru Takashi Amano. Pro zdravé rostliny a jejich správný růst budete potřebovat ve svém akváriu vhodný substrát, vhodné osvětlení a filtraci.
- Dekorace – kořeny, kameny, umělé rostliny, skály a jiné.
- Teploměr – nejčastěji se používá skleněný teploměr s přísavkou.
- Síťka – velikost síťky se volí podle velikosti a množství chovaných ryb.
- Magnetická stěrka na sklo – pro snadné čištění akvária z obou stran.
- Odkalovač – jedná se o hadici s odkalovacím zvonem. Zvon umožňuje přehrabování dna a odsávání výkalů ryb. V hustě zarostlých akváriích přikládáme zvon na rostliny a dno se také odkaluje. Ideální odkalovač pro akvárium by měl mít vysoký zvon, aby se do něj nenasával substrát. Lze využít bateriových odkalovačů u velkých akváriích.
- Topení - slouží k udržení stabilní teploty stejné jako v tropických oblastech. Zpravidla by měla být teplota v akváriu okolo 25°C dle chovaných druhů ryb. Topná tělesa rozlišujeme na vnitřní, která se umísťují přímo do akvária a na vnější, která lze použít pouze společně s vnějším filtrem.
- Zpětný ventil - slouží k zachycení vody z akvária, která by se mohla dostat hadičkou ven a vytéct z akvária nebo poničit vzduchovací motorek. Umísťuje se na vzduchovací hadičku mezi vzduchovací motorek a vzduchovací kamínek.
- Škrtítko – používá se pro regulaci průtoku vody.
- Vzduchovaní opona/kámen – nejčastěji je kámen umístěn pod vodou na dně akvária a k němu je připojena klasická vzduchová hadice napojená na vzduchovací motorek. Vzduchovaní kameny vytváří krásnou scenérii ve Vašem akváriu.
- Přípravky do akvária - nezapomeňte na prevenci a proto po vpuštění nových ryb do nádrže aplikujte preventivně léčivo (prevent, preventin). Doporučujeme také zakoupit přípravek Aqua Safe na úpravu vody z kohoutku, který jí okamžitě přemění na téměř přírodní vodu, vhodnou do akvária pro Vaše ryby.
Před pořízením ryb doporučujeme zakoupit odbornou knihu. Při transportu ryb nechte vždy srovnat teplotu vody v sáčku s teplotou v akváriu. Znamená to, že vložíte do akvária na cca 30 minut sáček s novou osádkou akvária.